Kościół wybudowany w latach 1874 – 1877 w stylu neogotyckim. Częściowo zniszczony w czasie I wojny światowej. Fundamenty wzniesiono z kamienia polnego, łamanego, ściany z cegły palonej, pełnej na zaprawie wapiennej. W kościele znajdują się 13 – głosowe organy piszczałkowe, na wieży znajdują się 3 dzwony. Do II wojny światowej kościół służył Ewangelikom. Po wojnie przejęli go katolicy. Początkowo dojeżdżał tu ksiądz z Rynu. W 1957 roku duszpasterstwo w Rynie i Szymonce Bp T. Wilczyński powierzył Księżom Pallotynom. Od 29 września 1957 roku duszpasterstwo w Szymonce prowadzą Pallotyni. Parafia kanonicznie erygowana 1 kwietnia 1962 roku. Księgi parafialne od końca 1957 roku. Parafia należy do Dekanatu św. Szczepana w Giżycku.

Do parafii należą wioski:

Szymonka, Borki, Budnik, Dąbrówka, Górkło, Grabówka, Grabówek, Grabek, Kępa, Olszewo, Osiki, Prażmowo, Stara Rudówka. Aktualnie parafia liczy 1321 osób. Na terenie parafii znajduje się kaplica p. w. Miłosierdzia Bożego w Dąbrówce.

Dotychczasowi proboszczowie:

1957 – 1974 – ks. Tadeusz Płonka SAC

1974 – 1995 – ks. Fabian Zawacki SAC

Od 1995 – ks. Wojciech Chmielecki SAC

 

Z parafii pochodzą księża:

 Jan Brzozowski CRL, Kazimierz Brzozowski CRL, Andrzej Narwojsz SAC, Stanisław Mostek SAC, Andrzej Misiun SAC, Andrzej Zieliński SAC;

oraz siostry:

Teresa Mróz (Córki Najświętszego Serca NMP), Danuta Mróz (Córki Najświętszego Serca NMP), Marzena Kossak (Pasterzanka).